Pomozme s ochranou Orlických hor

Ochranu přírody a krajiny v CHKO Orlické hory vykonává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR prostřednictvím Správy CHKO. Nejcennější části Orlických hor jsou chráněny v 21 maloplošných zvláště chráněných územích. Z toho jsou dvě v nejvyšší kategorii národní přírodní rezervace, dále je zde 13 přírodních rezervací a šest přírodních památek. Z každé prodané mince přispějeme 50 korun na ochranu přírody v Orlických horách.

Stříbrná mince Velká Deštná 1 oz, proof
Stříbrná mince Velká Deštná 1 oz, proof

Podpořme společně chráněnou krajinou oblast Orlických hor

O projektu

Horská krajina Orlických hor v sobě skrývá řadu přírodních klenotů. Příkladem jsou maloplošná chráněná území. Staré bučiny, vrchoviště nebo horské louky, to všechno jsou stanoviště bohatá na výskyt chráněných druhů rostlin i živočichů. Ochranu přírody a krajiny v CHKO Orlické hory vykonává Agentura ochrany přírody a krajiny ČR prostřednictvím Správy CHKO. Hlavní náplní je správa v oblasti ochrany přírody a krajiny, péče o cenné lokality a v neposlední řadě monitoring zájmových druhů a jejich výskytu v území. Nejcennější části Orlických hor jsou chráněny v 21 maloplošných zvláště chráněných územích. Z toho jsou dvě v nejvyšší kategorii národní přírodní rezervace, dále je zde 13 přírodních rezervací a šest přírodních památek.

Stříbrná mince Velká Deštná 1 oz, proof - projekt

Věděli jste, že, podle stáří a společenského postavení mají jeleni vzrostlé parohy, které měří na délku i 120 cm. Paroží je zakončeno tzv. korunou. Parohy můžou vážit až 8 kg.

Jelen evropský (Cervus elaphus)

Jelen evropský obývá rozsáhlé území zahrnující velkou část Evropy, Asie i Severní Ameriky. U nás na něj narazíte po celé republice. V minulosti byli jeleni téměř vyhubeni, zatímco dnes se jim daří. Jelení srst bývá v létě červenavě hnědá a v zimě šedohnědá. Mládě je červenohnědé s bílými skvrnami. Dominantou dospělého jelena je paroží, které shazuje v období od února do dubna. Forma i velikost paroží záleží na věku. Mimo jiné jsou jeleni známí svým pohybem, který vypadá velmi ladně, lehce a ušlechtile. Parohy mu dodávají majestátnost.

Kontaktujte nás

Máte zájem o minci ze série České hory nebo se chcete jen na něco zeptat? Napište nám.

Pokud byste se rádi dozvěděli více o investicích do zlata a stříbra, vyplňte náš kontaktní formulář, nebo zavolejte na uvedená telefonní čísla. Rádi vás také uvidíme na našich pobočkách.