Pomozme ochránit vlka obecného

Vlk obecný je jedním z nejkontroverznějších zvířat. Patří k nejnenáviděnějším a zároveň nejobdivovanějším šelmám světa. V současné době obývají Krušné hory dvě vlčí smečky. Jejich stopování a monitoring jsou poměrně náročné a hlídky organizace Duha k tomu využívají moderní technologie v podobě fotopastí a také jednodušší metody, kterými jsou například zkoumání trusu, stop či zbytků kořistí, z čehož se dá o pohybu šelem vyvodit velmi mnoho.

Stříbrná mince Klínovec 1 oz proof 2022
Stříbrná mince Klínovec 1 oz proof 2022

Pomoci můžete i Vy. Vše se počítá.

O projektu

Hnutí Duha je nevládní ekologická organizace. Problematice velkých šelem se soustavně věnuje od roku 1999 místní skupina Hnutí Duha Olomouc. Její činnost podporuje spontánní návrat velkých šelem, jako jsou rysi, vlci a medvědi, do českých, moravských a moravskoslezských lesů.

„Velké šelmy patří mezi živé klenoty naší přírody a jsou přirozenou součástí české krajiny. Pomáhají regulovat počty srnců, jelenů i divokých prasat a eliminovat choroby zvěře, tedy celkově udržovat přírodní rovnováhu. Jsou významnými ‚klíčovými‘ druhy – jejich přítomnost má zásadní vliv na lesní ekosystémy,“ říká ke své činnosti organizace.

Stříbrná mince Klínovec 1 oz proof 2022

Vlčí hlídky fungují již od roku 1999. Dobrovolníci podporující návrat velkých šelem začínali v Beskydech. Brzy vznikly také Rysí hlídky na Šumavě. Obě aktivity se nakonec sloučily a s návratem vlků do dalších oblastí se rozrostly téměř do celé republiky.

Stříbrná mince Klínovec 1 oz proof 2022

Vlk obecný

Původně byl vlk rozšířen po celé severní polokouli, nyní je jeho výskyt omezen. Jeho počty radikálně poklesly a na mnoha místech byl vyhuben, avšak ve druhém desetiletí 21. století začaly jeho stavy opět narůstat.

Vlci dosahují hmotnosti 16 až 80 kg. Žijí ve smečkách tvořených obvykle vedoucím rodičovským párem a několika jejich potomky. Živí se různorodou kořistí od hmyzu, nejběžnější potravou však bývají středně velcí kopytníci. Vlci jsou po lidech nejrozmanitějším druhem na světě – jejich srst může být čistě bílá, úplně černá, vybarvená ve všech odstínech šedé, skořicová, krémová, hnědá, stříbrná i zlatá. Možné jsou samozřejmě všechny přechody.

Vlci mají prominentní postavení v lidské mytologii a kultuře, existuje o nich množství pohádek, knih, filmů a ság. Lidé vlky od dávných dob zabíjeli, neboť je považovali za škůdce a báli se jich. Na druhou stranu, v severské a japonské mytologii byli vlci portrétováni jako bytosti s božskými vlastnostmi.

Kontaktujte nás

Máte zájem o minci ze série České hory nebo se chcete jen na něco zeptat? Napište nám.

Pokud byste se rádi dozvěděli více o investicích do zlata a stříbra, vyplňte náš kontaktní formulář, nebo zavolejte na uvedená telefonní čísla. Rádi vás také uvidíme na našich pobočkách.