Pomozme ochránit ohrožené druhy ptactva

Výr velký, latinsky Bubo bubo, patří mezi největší druhy sov na světě a může dorůstat délky až 70 cm, dokonce s rozpětím křídel přesahujícím 1,5 metru. Dnes je zapsán v Červené knize ohrožených druhů. Dříve představoval cennou trofej a byl často pronásledován i jako škůdce. Došlo to až tak daleko, že byl v Evropě téměř vyhuben. Proto poputují vybrané prostředky z prodeje mince Devět skal na ochranu ptačích hnízd na Vysočině.

Stříbrná mince Devět skal 1 oz, proof
Stříbrná mince Devět skal 1 oz, proof

Pomozme ochránit ohrožené druhy ptactva

O projektu

Česká společnost ornitologická (ČSO) usiluje o svět, kde žijí lidé a ptáci v harmonii, kde lidé s pokorou obdivují přírodu, snaží se jí porozumět a využívají ji udržitelně pro sebe, pro ptáky i pro ostatní organismy. Zkoumá a chrání ptáky, jejich prostředí a přírodu jako celek a svou činností k tomu motivuje i širokou veřejnost. ČSO prosazuje ochranu přírody založenou na vědeckých poznatcích a pomáhá rozvoji ornitologie i ochrany ptáků bez ohledu na politické hranice.

Stříbrná mince Devět skal 1 oz, proof - O projektu

Víte, že… výr velký má schopnost otáčet hlavou o 270 stupňů, což mu dovoluje rychle reagovat na různé situace a pozorovat okolí bez potřeby pohybu těla.

Stříbrná mince Devět skal 1 oz, proof - Výr velký

Výr velký (Bubo bubo)

Naše největší sova. V přírodě můžeme výra spatřit zejména na skalnatých územích, významným a tradičním útočištěm jsou srázy říčních údolí velkých řek. I když se zdržuje v blízkosti lesů, málokdy je viděn, že by zalétal do jejich hloubi. Setkat se s ním můžete téměř po celé České republice i v Euroasii, kromě jejích nejsevernějších a nejjižnějších částí. Je známý svým neobyčejně silným zrakem, který mu umožňuje vidět v téměř úplné tmě. Výr má velmi výrazný hlasový projev, jímž si označuje své teritorium a volá partnera. Výr velký je aktivní hlavně v noci, kdy loví drobné savce, ptáky a ryby. Umí ulovit i větší kořist, jako jsou zajíci nebo lasičky.

Během 20. století zaznamenala evropská populace výrazný pokles hlavně v důsledku přímého pronásledování. Ochrana výra velkého je velmi důležitá pro zachování biologické rozmanitosti a ekologické stability našich lesů a krajiny.

Kontaktujte nás

Máte zájem o minci ze série České hory nebo se chcete jen na něco zeptat? Napište nám.

Pokud byste se rádi dozvěděli více o investicích do zlata a stříbra, vyplňte náš kontaktní formulář, nebo zavolejte na uvedená telefonní čísla. Rádi vás také uvidíme na našich pobočkách.