Pomozme ochránit ohrožené šelmy

Rys ostrovid je největší kočkovitá šelma žijící v Evropě. Jeho zbarvení bývá proměnlivé, typické jsou však tmavé skvrny na světle hnědé srsti. V členitém lese plném světlých a tmavých ploch je to výborné maskování. Rysům na Šumavě přezdívali v předminulém století „zdravotní policie“. Při lovu si vždy vybírali zvířata slabá a pomalá. A s kořistí uměli vždy hospodařit. Ulovili jen tolik, kolik potřebovali k přežití. Přesto byli lovcům trnem v oku.

Mince Plechý Rys
Mince české hory

I vy můžete pomoci chránit tyto vzácné šelmy.

O projektu

Hnutí Duha je nevládní ekologická organizace. Problematice velkých šelem se soustavně věnuje od roku 1999 místní skupina Hnutí Duha Olomouc. Její činnost podporuje spontánní návrat velkých šelem, jako jsou rysi, vlci a medvědi, do českých, moravských a moravskoslezských lesů.

„Velké šelmy patří mezi živé klenoty naší přírody a jsou přirozenou součástí české krajiny. Pomáhají regulovat počty srnců, jelenů i divokých prasat a eliminovat choroby zvěře, tedy celkově udržovat přírodní rovnováhu. Jsou významnými ‚klíčovými‘ druhy – jejich přítomnost má zásadní vliv na lesní ekosystémy,“ říká ke své činnosti organizace.

Víte, že… rys je opravdu ostrovid? Za denního světla dokáže zpozorovat myš ze vzdálenosti 70, zajíce ze 300 a srnce z 500 metrů. Jeho zrak je vynikající i v noci, stejně znamenitý je i jeho sluch, zatímco čich má rys o něco horší než psovité šelmy.

Pomozme ochránit ohrožené šelmy

Rys ostrovid

Rys ostrovid dříve obýval prakticky všechny lesní oblasti Eurasie. V současnosti se v Evropě vyskytuje roztříštěně v několika větších i menších skupinách od severu až k jihu. V České republice se jeho populace rozšířila nejvíc v Beskydech a na Šumavě.

Rys svou kořist překvapuje rychlým útokem ze zálohy, úspěšný bývá zhruba v polovině útočných akcí. Zatímco vlk testuje vytrvalost zvěře, rys zkouší její ostražitost. Pozoruje ji z vyvýšeného nebo dobře krytého místa, poté se připlíží do její bezprostřední blízkosti, překvapí ji a pronásleduje. Pokud se mu ji během několika desítek metrů nepodaří dostihnout, nechá ji být.

Kontaktujte nás

Máte zájem o minci ze série České hory nebo se chcete jen na něco zeptat? Napište nám.

Pokud byste se rádi dozvěděli více o investicích do zlata a stříbra, vyplňte náš kontaktní formulář, nebo zavolejte na uvedená telefonní čísla. Rádi vás také uvidíme na našich pobočkách.